MBX sraz Mladá Boleslav

Sraz automobilů Škoda 1100 MBX, konaný v sobotu dne 1.srpna 2009 v Mladé Boleslavi se stal setkáním 21 automobilů Škoda 1100 MBX a dalších několika vozů řady MB. Československé legendy šedesátých let – dvoudveřového modelu MBX, který je dodnes technicky i sběratelsky ceněný nejen u nás ale i v zahraničí.

MBX sraz Mladá Boleslav

Jedinečné snímky z Mladé Boleslavi vyvolávají opravdovou nostalgii ve stylu Abbey Road. Právě toto album skupiny Beatles bylo vydáno v srpnu roku 1969, přesně 8.8. 1969. Máme tedy souznění doby a s retrem Škody MBX šedesátých let dokonalé. Vozy Škoda MBX projíždějí kolem přechodu, na který se chystají právě vkročit Brouci… Jak ten čas letí!

A on opravdu letí i s našimi MBX. Před čtyřiceti lety, v roce 1969, byla výroba celé modelové řady 1000/1100MB/MBG/MBX vyráběné od roku 1964 ukončena. Vozy, lidově zvané embéčka, se staly symbolem motorizace Československa. Embéčko produkované v šedesátých letech se stalo pro mnoho generací tehdejších kluků pojmem na celý život.

Přičemž právě model MBX – dvoudveřový automobil se stal pro mne i další nadšence z MBX Clubu Praha skutečnou legendou a vzpomínkou na klasická šedesátá léta, kdy v Evropě převažovala výroba automobilů s motory vzadu a zadní poháněnou nápravou.

MBX Club Praha se zabývá pořádáním srazů našich vozů oficiálně od roku 2001, kontakty se zahraničními Škoda kluby, historickým bádáním a dalšími technickými činnostmi a mezilidskými pohodovými vztahy.

Jízda českou krajinou, jak jsme toto naše setkání v posledních letech koncipovali, je zážitek nejen pro všechny zúčastněné za volanty MBX, ale i pro řadu přihlížejících lidí všude tam, kudy vede naše trasa a kudy projíždíme. Nádherné letní a žhavé počasí svědčilo u Automuzea Škoda nejenom automobilům ale i atmosféře fotografujících.

Vybrané snímky nás svou atmosférou zavádějí zpět do šedesátých let. Četnost vozů MBX a jejich majitelů byla obdivuhodná a konečné množství – 21 vozů MBX na letošním srazu je novým rekordním množstvím těchto automobilů soustředěných na jedné akci a na jednom místě. Obdivovatelé a milovníci těchto legend šedesátých let se tedy sešli v dostatečném množství, ale hlavně i s výbornou náladou a pohodou, která toto celé setkání provázela zejména díky organizátorským dovednostem a schopnostem Jirky a Ivany Zlámalových z Bakova nad Jizerou.

Modrá, bílá nebo červená? Nebo snad i jiné barevné provedení na MBX? Jak je libo majitelům, od originálních a mnohdy i původních laků k odstínům, které všechny milovníky těchto vozů uspokojují. I odvážnější barvy evokující úplně jiné prožitky než je socialismus šedesátých let se zde mezi MBX našly.

Pohledy na odjezd z prostoru parkingu před škodováckým muzeem v Mladé Boleslavi a jízdu kolem centra Bondy se představuje celá kolona těchto vozů. Jistě zajímavý je pohled na proud vozů MBX v přebudovaném okolí původní továrny, kde dnes již není ani nádraží ani železniční přejezd na Klementově třídě. Automobily Škoda 1000/1100 MBX se již čtyřicet let nevyrábějí a přece tato naše akce ukázala všem přítomným, jaké to bylo, když se tyto vozy vydávaly do světa.

Jízda z Boleslavi směrem na Jičín byla dobrou zkouškou na nervy řidičů i jejich chladičů. Popojíždění v kolonách a horký vzduch nad rozpálenou silnicí zvedal adrenalin nejen nám v MBX. Nebyly to jen kolony ale i nehody, které zase způsobily další a další nepříjemnosti. Hrůzně frekventované a spíše neprůjezdné silnice jistě nebyly sice pro jízdu ideální, pro fotografování na silnici ovšem byly přínosem. Vozidla se spíše ploužila než jela a tak se fotograf mohl v klidu připravit na další záběr s MBX. Do Nové Paky jsme se nakonec také dostali, ale se zpožděním a tak jsme museli vynechat původně plánovanou prohlídku u Končického. Jeli jsme do Novopackých sklepů rovnou k obědu. Zde proběhlo i předání cen a diplomů za účast a další ocenění.

Ze záběrů z Automuzea Vitvar, které jsme navštívili, se dá vytušit kouzlo atmosféry a duch a vůně dávných dob. Dob, kdy se pod takovými automobily i s tehdejší technickou výbavou pohybovali a polehávali naši otcové a dědové nejen v závodnických kombinézách, ale leckdy i jen umaštěných montérkách proto, aby automobil či motocykl vůbec rozpohybovali. Půlhodinová prohlídka nás uvedla do koloritu doby, neboť Nová Paka byla motoristickou Mekkou východních Čech, tedy předválečných a poválečných, kdy i československé automobily, motocykly a závodníci něco znamenali – právě jako místní rodák Antonín Vitvar. Na Masarykově náměstí v Nové Pace fotografováním pod Husovým pomníkem celý Sraz MBX 2009 vyvrcholil.

Wachfaitl