Přívěsný vozík Camping Car

Přívěsný vozík Camping Car – multifunkční zázrak z Kdyně, aneb i James Bond by záviděl…

Vozík je malý, lehký, jednonápravový, určený zejména k rekreačnímu využití. Jednoduché šasi je svařované z ocelových trubek s nezávisle zavěšenými koly. Odpružení je zajištěno použitím tlumičů se zabudovanými vinutými pružinami z motocyklu JAWA a jednoduchých vlečných ramen. Na rámu je namontovaná karoserie ze sklolaminátu. Ta je tvořena ze dvou dílů – ložné plochy a víka. Víko se pomocí jednoduchých pantů dá otevřít nebo rovnou vysadit. Vysazené víko lze použít jako loďku. Víko je uzpůsobeno k uchycení vesel nebo stěžně s plachtou. Přívěs je uzamykatelný. Připojení k automobilu zajišťuje klasické přípojné zařízení, které se dá také uzamknout. Osvětlení přívěsu je použito z vozu Škoda Octavia.

Přívěsný vozík Camping Car

Výrobce přívěsu, Kdyňské strojírny n.p. uvádí, že přívěs lze použít nejen jako veslici, plachetnici ale i motorový člun, dále jako stan s pevnou střechou, kuchyňský pult nebo dětskou houpačku. Dodejme, že využití některých těchto variant je spíše teoretické.

Pro přepravu věcí na dovolenou jako např. rodinný stan, spacáky, kola, kempingové židličky stůl apod., se jevil jako ideální vozidlo. Rovněž uzamykatelné víko se osvědčilo jako úschovna kol. Víko – loďka má hydrodynamický tvar, výborně klouže po hladině a dá se bez problémů použít pro plavbu tří dospělých osob. Při jízdě za automobilem se přívěs choval neutrálně. Dá se říct, že řidič vlastně ani neví, že za sebou něco veze.

Přívěs je po PAVu 100 v pořadí druhým klubovým přívěsem. Byl objeven klubovým znalcem přívěsů všeho druhu – Tomsekem a dopraven do Brna z druhého konce republiky, z Klatov. Pár dní nato byl představen a pokřtěn jménem slavného moravského polárníka Eskymo Welzla na Kachličce, na kterou ji dopravil Rancher ve vleku za kombíkem Jiřího Ká. Po této akci měl přívěs absolvovat nenáročnou renovaci.

Jak se ukázalo, nenáročná byla jen oprava šasí, která se skládala z demontáže, opískování, nového nátěru a opravy mechanických dílů (ramena, tlumiče atp.). Jako velmi náročná se však ukázala oprava laminátových dílů. Křehký a zvětralý laminát bylo nutné poměrně složitě nahrazovat a vyztužovat. Bez pomoci našeho kamaráda, jinak zkušeného sběratele a výrobce replik historických lodí by se asi nezdařila. Takto opravená karoserie pak byla zbavena vrstev starých nátěrů a znovu nalakována standardním způsobem.

Původně plánovaná rychlá a levná renovace se nejen protáhla, ale i náklady na ni byly dosti vysoké. Přesto jsme rádi, že tento přívěs vlastníme v klubovém autoparku neboť těchto přívěsů v původním a renovovatelném stavu, včetně veškerého vybavení, se zase až tak mnoho nedochovalo.

Seli

Komentáře

 1. ma říká:

  požádal bych, zdali by bylo možné oskenovat (okopírovat) a poslat návod k vozíku, zaměřit a udělat nákres od plachet, z jakého materiálu je plachta?

 2. Michal říká:

  Zdravím.
  Vlasním takový vozík v pojízdném stavu se spoustou příslušenství, boužel bez TP, víte někdo kterak legalizovat, případně měl by někdo zájem.
  Za odpovědi děkuji.
  Michal Štrumfa
  603490749

 3. Zdenek Hudec říká:

  Dobry vecer,pred par dny jsem si udelal radost a taky jsem poridil tento hotylek na kolech,ale bohuzel bez prislusenstvi.Kdyby nekdo byl tak hodny a poslal nejake planky,nakresy,fotky,byl bych moc rad.Dekuji predem.Hudec

 4. lukos.team říká:

  Sehnal jsem u souseda vozik sice předělaný za Terra Vari ale to se předělá na origo a podařilo se mi sehnat origo tp potom pošlu na vyžádání foto tp jak ho budu mít doma

Napište svůj názor

*