Peugeot 112T – 1934

Černozlatý plnokrevník

Zdravím všechny veteránisty a zasílám příspěvek z focení jednoho krásného a zajímavého stroje. I když nepatří do kategorie strojů, pro které jsou tyto stránky určeny, chci se s vámi o tyto fotky podělit.

Peugeot 112T - 1934

Jedná se o motocykl Peugeot 112T. Byl vyroben v roce 1934 ve Francii, má obsah motoru 350 cm a rozvod ventilů SV. Je to jednoválec. Hned na první pohled vás může zaujmout velký reflektor Marshall, který má žlutou parabolu. Při jízdě v noci je to opravdu zážitek. Světlo osvětluje cestu spíše sporadicky, takže v podstatě nic nevidíte! Další zajímavostí je specialita Peugeotových motocyklů – prosvětlená zadní SPZ. Ta je natřena na skleněné pískované tabulce a potmě dobře čitelná.

Peugeot 112T - 1934

Motocykl má tři rychlosti a řazení u nádrže ručně. Poněkud zastarale působí karburátor zn. Gutner, jehož ovládání za jízdy vyžaduje určitý cvik. Jedná se o dvoušoupátkový karburátor (dvě šoupátka v sobě), karburátor nemá jehlu a proto je citlivý na složení bohatosti směsi, která se v závislosti na otáčkách musí měnit. Máte tedy otočnou rukojeť a páčku bohatosti, kterou ovládáte současně dvěma prsty.

Se zvyšujícími se otáčkami musíme zvyšovat předstih k dosažení většího výkonu motoru. Páčka předstihu je také na pravé straně řidítek. Na levé se kromě spojky nachází dekompresor, kterým se motor zhasíná. Při nedovření páčky vzduchového šoupěte pak následuje detonace a z hrdla karburátoru vyletí oheň, což vyvolá u těch, co to nečekají, naprosté zděšení. :-)

Peugeot 112T - 1934

Desetilitrová nádrž je zdobená zlatými nápisy Peugeot. Nádrž na olej tvoří kliková skříň motoru, která má společnou náplň zároveň s převodovkou. Sedlo je velké a pohodlné. Pod ním se nachází regulátor napětí a akumulátor. Motocykl je vybaven nosičem zavazadel a předním i zadním sklápěcím stojánkem. Zapalování je magnetové, vybavené magnetkou Lyon. Osvětlení obstarává zvlášť hnané dynamo. Výfuk je poměrně hlučný a i z dálky hodně slyšet.

Peugeot 112T - 1934

Jízda ze začátku dělá problémy velkým množstvím ovládacích prvků, ale po chvíli se člověk naučí ovládat stroj dobře. Elegantní černá barva, podtržená zlatým linkováním, vyniká na kráse celého stroje, který si svou pozornost rozhodně zaslouží.

Na závěr chci popřát všem, kdo se o veterány zajímají, hezkého Ježíška a šťastný nový rok!

T.M.

Komentáře

  1. Martin Kutina říká:

    Nemáte náhodou někdo spojení na majitele a asi pisatele článku “ Peugeot 112T – 1934 Černozlatý plnokrevník „? Začínám z renovací zmíněného motocyklu a potřeboval bych vědět některé věci ( Peugeot 112 je v republice dost vzácný, narazil jsem teprve na tento a ještě jeden v renovaci ale velmi nekompletní, tak že jsou s tím problémy ).
    Děkuji za ochotu. Martin