Karosa Dingo – pohodová renovace

Přívěs byl získán v Břeclavi, v poněkud omšelém stavu. Je však třeba uznat, že všichni předchozí majitelé se k přívěsu chovali velmi slušně a třebaže nesl známky dlouhého a častého používání, bylo vše na svém místě, víceméně nepoškozené a bez znehodnocujících úprav.

Renovace začala odstraněním nátěrů z celého přívěsu a demontáží vnitřního vybavení. Odstraněni vrstev nátěru bylo za pomoci horkovzdušné pistole a rotační brusky bezproblémové.

Karosa Dingo - pohodová renovace

Ukázalo se, že veškeré vnitřní vybavení je původní a je ve velmi dobrém stavu. Mnohdy postačilo vyčištění, některé díly dostaly nový lak a několik součástí, zhotovených z překližky, bylo nahrazeno.

Nejpracnější a nejsložitější práce v této fázi byla demontáž hliníkových lišt z vnější strany přívěsu a okapové lišty. Poměrně pracná byla i demontáž oken. Plastové panty byly natolik zatuhlé, že při manipulaci s oknem hrozilo jejich prasknutí. Panty se podařilo „rozchodit” až po navrtáni mazacích otvorů a následné lázni ve staré, dobré červené brzdovce.

Podvozek přívěsu je mimořádně robustní konstrukce s poněkud nešťastně řešeným odpružením. Tak jako celý přívěs i podvozek byl předchozími majiteli udržován. Jedinou úpravou byla dodatečná instalace teleskopických tlumičů. Pryžové silenbloky se podařilo stáhnout pomocí tzv. ”Šulckova parafernálního kladiva”. Ukázalo se, že tyto součásti bude nutné v krátkém čase nahradit novými. Zbytek podvozku byl po opískování ošetřen nástřikem antikorozní barvou.

Tmelení povrchu přívěsu bylo jen minimální, převážně z obav před případným praskáním větších vrstev tmelu na přece jen pružném materiálu. K lakování vnitřních částí přívěsu byl použit akrylát. Na přívěs pak polomatný polyuretanový lak. Barevné „fofrpruhy” na přívěsu byly nastříkány dle šablon zhotovených podle firemní dokumentace. Podle SM byly údajně stříkány na přání zákazníka v barvě vozu, proto jsou modré i když původně byly na tomto přívěsu červené.

K úplnému dokončení a spokojenosti chybí ještě přeleštění vnějších lišt, výměna silenbloků podvozku, výměna pneumatik a ráfků kol za modře lakované, nýtované a doplnění bílých odrazových sklíček a nápisu Karosa.

J.K.

Komentáře

  1. Jirka lhotan říká:

    Dobrý den po delší době se mi podařilo koupit karavan Dingo a chtěl jsem se zeptat kde se dají sehnat originál panty a jestli někdo renovuje dveře,kde byl štítek na těchto karavanech.děkuji za odpověd Lhotan

Napište svůj názor

*