Škoda Octavia – i takhle to jde…

Chtěl bych se s Vámi podělit o nějaké zkušenosti z renovace vozu Škoda Octavia 985 . Tento vůz pochází papírově z roku 1960 ale v průběhu svého života byl několikrát přetvořen podle představ minulých majitelů. Mě se dostal pod ruce v roce 1999 coby 17 letému studentovi Automobilní školy. A začalo tzv. provizorní vylepšování. Jenže ze zkušenosti vím, že provizorní stav je ten nejdelší, proto jsem se v roce 2002 rozhoupal k renovaci.

Škoda Octavia - i takhle to jde...

Rozhodoval jsem se mezi uvedením do původního stavu a lehčí přestavbou na auto k dennímu používání. Nakonec to byl kompromis. Auto zvenku bude vypadat jako původní z roku 1963 ale vnitřek bude předělaný. Vedl mě k tomu i fakt, že majitel nechal do octavie namontovat řazení i ruční brzdu na podlahu a palubní desku a volant z Octavie Combi 1970. Stejně tak i přední maska a nárazníky byly z kombíka. Měla také oproti ´60 křídla na zadních blatnících, které se montovaly až od roku 1961.

Celkově bylo auto zachovalé a koroze v únosné míře – až na dveře a střechu. Ta mi dala několik dní přemýšlení co s ní. Nakonec to vyřešil asi nejradikálnější zásah a to uříznutí ve sloupcích a následné navaření nové střechy. Auto bylo celé opáleno a vybroušeno na kov, zavařeny některé objevené díry, vyměněny dveře. Provedena antikorozní ochrana.

A pak 2 prázdninové měsíce kytování a broušení a ke konci srpna nástřik modrým akryl. lakem (mohlo to dopadnout i lépe). To bylo 15 dní před srazem v Bystřici a na dvoře byla nalakovaná samotná karoserie na zrenovovaném chassis… Za těch 14 dní se stačila natahat elektrika, očalounit strop, zasklít okna, osadit motor i převodovka a nastrojit zbytek věcí…

Auto má od té doby najeto 20.000 km bez vážnějších poruch a nikdy mě nenechalo na cestě (když nepočítám několik suchých nádrží:). Je používáno od dubna do listopadu v běžném provozu a nedá se říct, že by nestíhalo.

Kdo se rozhoduje, zda má cenu se pouštět do renovace Octavie, mohu mu poradit, že je to spíše srdcová záležitost než obchodní záměr. Renovaci zvládne každý, kdo je zručný. Ať už je to mechanik nebo třeba šikovný učitel.

 

Komentáře

 1. Viktor Lorenc říká:

  Plný souhlas. Když bylo jasné, že děd mé choti (1. majitel) už „tady“ dlouho nebude, dal jsem mu slib, že jeho Škoda 440/Export Spartak nepůjde do šrotu. 2 roky handrkování s přínuznými a pobyt /4,5 roku/ v zahraničí prodloužily kompletní renovaci na neuvěřitelných, ba skandálních, více jak 10 let. Jak psáno zde, jde o záležitost srdce, neboť kdybych spočítal peníze, proježděný benzín, čas atd..atd.., tak se (dnešní) Spartak vůbec nevyplatí prodat. Pro zájemce: jej lze najít na http://www.spartaky.cz pod „viktor“.

 2. Viktor Lorenc říká:
  • JiriK říká:

   Zeleno zelená kombinace + tm.zelené ráfky je kombinace která se mi velmi zamlouvá. Leč mám Spartaka v oříškově hnědé takže ji alespoň doplním smetanovou, taková cukrárnová kombinace to bude :)
   Jinak krasavec, chtělo by to více foto a hlavně foto z průběhu renovace !