Dacia 1300 ako veterán

A prečo nie?

Možno si viacerí z Vás položia otázku, prečo som sa rozhodol kúpiť a zrenovovať Daciu 1300 na veterána. Na jeseň 2005 som sa stal majiteľom Dacie Logan, auta pre mňa a mnohých z nás neznámeho. A to ma práve lákalo, veľké auto za slušnú cenu a ešte k tomu ich vtedy jazdilo veľmi málo, takže auto pútalo na seba pozornosť.

Dacia 1300 ako veterán

A kedže som už mal Logana, tak som sa rozhodol že si zoženiem aj starú Daciu, ktorá bola licenčným Renaultom 12. Na internete som prechádzal inzeráty a hľadal tu pravú. Podmienkou bol rok výroby do 1979 a dobrý stav s platnou STK. Na moje prekvapenie to bol celkom problém nájsť nejakú vhodnú na predaj.

Nakoniec som 3. septembra 2006 našiel inzerát na predaj dacie z roku 1978 za 6.000,- Kč a na tachometri mala 78.000 km. Tak som naň zavolal a pán mi oznámil, že ju stále má a cena je znížená na 3.000,- Kč. Tak sa hneď šlo do Českých Budejovíc na obhliadku. Auto vyzeralo zachovale a za tu cenu… Nakoniec som ju kúpil a hneď aj odviezol. Cesta bola plná napätia, keďže auto nemalo značky, tie boli uložené v depozite. Večer už stálo v garáži, cesta prebehla bez väčších problémov.

Hneď ďalší víkend som sa pustil do demontáže a brúsenia hrdzavých miest na karosérii. Po dohode s autodielňou p. Doležala zo Šlapaníc auto odviezol k nim na ďalšie opravy. Samozrejme náklady mnohonásobne prevýšili kúpnu cenu auta.

Rozsah klampiarskej opravy bol väčší, ako som predpokladal. Hlavne boli prekorodované zadné podbehy a podlaha v okolí závesu zadnej nápravy. Nápravnica musela byť nahradená novou, stará bola skorodovaná. Novú sa mi podarilo našťastie kúpiť v Tišnove a aj iné diely. Takže boli vymenené aj ložiská, brzdové valčeky a brzdové obloženie.

Motor bol v poriadku, boli vymenené zapaľovacie káble, palec a krytka rozdeľovača a nastavené zapaľovanie. Vadný chladič bol zgenerálkovaný, pretože nový sa mi nepodarilo zohnať. Zadné dvere boli vymenené za neskorodované z iného auta. Blatníky a podbehy boli opravené a kvalitne ošetrené pred koróziou vrátane spodku a dutín. Výfuk som kúpil nový, ale je vymený iba posledný diel, zbytok bol v poriadku.

Interiér je vyčistený a ponechaný v stave v akom bol s originál čalúnením. Zatiaľ mi chýbajú niektoré časti podlahových kobercov a hliníkové obloženie prahov. Podarilo sa mi zohnať aj niektoré doplnky, ako spätné zrkadlo, nápis na kapotu kufru, nové reflektory, krytky smeroviek a ďalšie diely.

Pred lakom bol vymontovaný interiér, okná a ďalšie vybavenie auta. Lak som zvolil červený, aby auto bolo vzhľadovo atraktívne a zvýraznilo celkový dizajn. Priebežne zháňam ďalšie drobnosti, ktoré nie sú originál alebo chýbajú. Celkovú montáž a iné menšie práce som si robil sám.

14. februára 2007 som s autom šiel do STK Jiříkovice na evidenčnú kontrolu. Auto počas prvých jázd fungovalo spoľahlivo a dúfam, že nebude robiť problémy ani v budúcnosti a bude s ním radosť jazdiť. Za rok 2007 som najazdil cca 2.000 km a zúčastnil sa Oldtimerfestivalu v Slavkove, zrazu Autoklubu Dacia v Lužanech u Jičína, Slavností chleba v Slupu u Znojma a slovenského zrazu dácií v Malackách.

Okrem toho s autom jazdím po okolí Brna len tak, pre radosť. Dnes už starých Dácií rapídne ubudlo a vidieť ich v pravidelnej prevádzke už len ojedinele.

Dacia 1300 ako veterán

V ďalšom príspevku možno napíšem niečo o histórii automobilky Dacia a vyrábaných modeloch.

Adam Tatranský

Komentáře

  1. Dobrý den, prosím o předání kontaktu, sháním několik kusů vozidel Dacia na výstavu v Ostravě, Majitelé ochotní zapůjčit vozidlo, nechť mě kontaktují emailem/michalik.ludek@seznam.cz/ Děkuji

  2. julo říká:

    Mal som Daciu 1300 a1310 Paradna vozba na tu dobu silny motor Az na niake problemy ktore som si sam opravil bol som spokojny nie som automechanik Nikdy nebolo v servise Mal som ICH spolu viac ako 15 rokov. s pozdravom

  3. Bohouš říká:

    Dobrý den,
    otec měl také Dacii 1300 a také z orig. dílů z francie, montáž prováděná v Rumunsku, po nehodě v roce 1981,dostala novou kastli, bohužel již Rumunskou, ta do 4let začala pěkně rezatět, otec ji sám udržoval opravoval, až její stav v roce 1991, nás donutil ji prodat na díly, škoda že ta kastle odešla, v tom voze jsme prožili dětství na jízdách po Čr, a i po evropě s karavenem. Uvažuji model taktéž sehnat a případně jej dát do kupy, hodně zdaru Bohouš